آنچه در این پست می خوانید:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در google
Google+

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال

تعریف چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال از دیگر روش های عمده چاپ می باشد که با توجه به استقبال زیاد از آن دگرگونی های فراوانی در سال های اخیر به خود دیده است. این روش معمولا شامل چاپ در تیراژ پایین و توسط نشر رومیزی و دیگر دستگاه های دیجیتال است که به وسیله چاپگرهای لارج فرمت و یا چاپگرهای لیزری و جوهرافشان صورت می پذیرد. چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست دارای هزینه بیشتری برای چاپ هر صفحه می باشد ولیکن این قیمت بالاتر معمولا با صرفه جویی در هزینه هایی دیگری چون تهیه پلیت های چاپی و زینک برای تیراژهای کم تعداد جبران می شود .

معمولا در این نوع چاپ  یک دستگاه چاپ دیجیتال متصل به کامپیوتری می باشد که اطلاعات را از طریق آن دریافت می کند، همانند دستگاه هایی که ما در تایپ و تکثیری ها مانند کپی های سیاه وسفید و رنگی  یا حتی چاپ بنر دیده ایم . از دیگر مزیت های وجود کامپیوتر در این نوع چاپ این است که چنانچه چاپ دارای مشکل بود و یا طرح عوض شود به راحتی می توان سفارش چاپ را

صرفه جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشین‌های چاپ دیجیتال در بالا بردن کیفیت، پایین آمدن هزینه تمام شده هر برگ چاپی و بالا رفتن تیراژ به این معناست که چاپ دیجیتال در حال رسیدن به نقطه رقابت با چاپ افست و حتی پیشی گرفتن از آن است.

در حال حاضر منظور از چاپ دیجیتال در بازار چاپ، عمدتاً چاپ تونری با استفاده از انواع چاپگرهای لیزری حرفه‌ای بر روی انواع کاغذ است.

تفاوت چاپ دیجیتال با دیگر انواع چاپ

 1. این چاپ با سایر روش‌های چاپ مثل چاپ افست یا لتر پرس دارای تفاوت اساسی است. برخی از این تفاوت‌ها به شرح زیر است:
 2.  کوتاه تر شدن فرآیند چاپ به دلیل حذف مواردی چون پلیت و زینک
 3.    مقدار ثابت هزینه چاپ برای هر برگ چاپ شده بدون توجه به تعداد نسخه های چاپی
 4. کمتر شدن مواد باطله ای چون کاغذ و مواد شیمیایی به دلیل عدم نیاز به شدت رنگ مورد نظر و یا تنظیمات حین چاپ
 5. چاپ تصاویر و متون متفاوت در هر دور چاپ ( در این روش پلیت و زینک حذف شده اند)
 6. چاپ سیاه‌ و سفید در این نوع از چاپ هزینهٔ بالایی ندارد.

انواع چاپگرهای دیجیتال

 • چاپگر جوهرافشان
 • چاپگر لیزری
 • چاپگر حرارتی
 • چاپگر تصعید رنگ
 • چاپگر الکتروفتوگرافی
 • تفاوتهای اساسی

این نوع از چاپ برای مصارفی مثل تهیه نمونه یا چاپ محصولات کم‌تعداد و سریع کاربرد زیادی دارد. یک چاپگر دیجیتال برای چاپ میلیون‌ها برگ ساخته نشده‌است، بلکه باید بتواند در طول مدت زمان عمر خود نهایتاً هزاران برگ چاپ کند- که البته این کار را خیلی خوب انجام می‌دهد – بنابراین با توجه به هزینهٔ تمام‌شده و سرعت کار، چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و مقرون به‌صرفه است. البته از سال ۲۰۱۰ فناوری‌های نوین در چاپ دیجیتال به کار گرفته شد که با استفاده از تکنولوژی نانو در جوهر و همچنین تغییر سیستم پاشش جوهر، چاپگرهای دیجیتال جوهرافشان توانستند بسیاری از محدودیت‌ها را در زمینهٔ سرعت و هزینه تولید کنار بزنند.

چاپ شخصی شده

در چاپ دیجیتال با توجه به وجود امکان چاپ در تیراژ محدود شما می‌توانید هر نسخه از محصول چاپی خود را متفاوت با نسخه قبلی چاپ کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید کارت تبریک‌های شخصی شده با تصاویر مختلف یا کارت پرسنلی با طرح‌های مختلف را در هر دور چاپ کنید. همچنین این قابلیت به شما امکان چاپ اطلاعات متغیر را می‌دهد. یعنی می‌توانید در هر نسخه چاپی خود اطلاعات متغیری را چاپ کنید این اطلاعات می‌تواند شماره سریال یا نام گیرنده یا تصویر هر فرد باشد.

محصولات چاپ دیجیتال

 • چاپ انواع کارت عروسی
 • چاپ انواع کارت های ترحیم
 • کپی و تکثیر جزوات
 • برچسب هایی چون هشدار، اطلاع رسانی و …
 • کارت تبریک

روش‎ها‎ی چاپ دیجیتال

روش‎ها‎ی متعددی با توجه به پرطرفدار بودن این نوع از چاپ در نظر گرفته می‎شود. برای دسته بندی چاپ دیجیتال دو معیار نحوه کار و ابعاد مورد توجه است:

انواع چاپ دیجیتال براساس نحوه کار

روش دیجیتالی نوری یا پرتوی:

متن مورد نظر از طریق تابش شعاع‌های نوری روی کاغذهای حساس به نور، چاپ می‎شود. این روش چاپ به دو مرحله چاپ و ظهور نیاز دارد.

روش چاپ دیجیتالی الکتروفتوگرافی:

در این روش از جوهر‎ها‎ی مایع و یا مرکب جامد پودری (تونر) استفاده می‎شود.

روش چاپ مارکرهای لیزری:

در این روش سطوح مورد چاپ باید به حرارت حساس باشند که حرارت ناشی از لیزر و یا ماتریس‎ها‎ی حرارتی با ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی بر روی سطح کاغذ حساس، فرآیند چاپ را بر عهده می‎گیرند.

روش  تصعید رنگ:

سرعت و کیفیت این روش بالاست و مواد رنگی بر روی سلفون‌هایی قرار می‎گیرند که پرتوهای گوناگون از قبیل لیزر و یا ماتریس‌های حرارتی،‌ رنگ را از روی نوارهای سلفون بخار و سپس بر روی سطح مورد نظر چاپ می‎کنند.

انواع چاپ دیجیتال براساس ابعاد چاپ

چاپ با فرمت متوسط: حداکثر ابعاد کارهای چاپی با ابعاد متوسط در برگه‎ها‎ی A3 و با سایزهای ۳۳×۴۸ سانتیمتر می‎باشد. در این فرمت، چاپ می‎تواند با روش‎ها‎ی تونری، جوهر افشار و یا نوری انجام شود. چاپ متوسط برای چاپ کارت ویزیت، چاپ بروشور، چاپ کاتالوگ، لفاف‎ها‎ی بسته بندی، لیبل، عکس، چاپ روی سطوح مختلف ابعاد متوسط قابل استفاده است.

چاپ با فرمت بزرگ: در این روش ابعاد چاپ در برگه‎ها‎ی A3 و با عرض ۱۵۰ سانتیمتر می‎باشد. برای چاپ ابعاد بزرگ نیز از شیوه چاپ تونری و جوهرافشان یا نوری استفاده می‎شود. برای چاپ پوستر تا عرض ۱۵۰ سانتیمتر و مصارف فضای داخلی(Indoor) این روش کاربرد دارد.

چاپ با فرمت عریض : ابعاد این نوع چاپ ۱۵۰ * ۵۰۰ سانتیمتر می‎باشد که به دلیل مقاومت بالا، بیشتر برای مصارف فضای باز مورد استفاده قرار می‎گیرد.( همچون بنر ها و فلکسی و…)

تعرفه چاپ دیجیتال

قیمت و هزینه چاپ دیجیتال بر حسب مواردی از جمله نوع کاغذ، تیراژ چاپ و رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن و همچنین میزان رنگ به کار رفته در آن مشخص می‏شود. یکی از نکات مهم در رابطه با چاپ دیجیتال، امکان چاپ در تیراژهای کم می‏باشد.

بطور کلی هزینه چاپ دیجیتال در کاغذهای تحریر به نسبت کاغذ گلاسه کمتر است که این امر بر حسب وزن محاسبه می‏شود. بدین معنا که هر چقدر کاغذ گلاسه وزن بیشتری داشته باشد، قیمت چاپ آن نیز بیشتر می‏شود. تعرفه چاپ بر روی لیبل و کتان نیز به مراتب بیشتر از انواع قبلی می‏باشد.

همانطور که گفته شد رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن چاپ نیز معیار دیگری برای تعیین تعرفه چاپ دیجیتال به شمار می‏رود. به این معنا که چاپ رنگی هزینه بیشتری نسبت به چاپ سیاه و سفید دارد. هزینه چاپ دو رو ۲ برابر چاپ یکرو محاسبه می‏شود. همچنین چاپ در برگه های A3 بیشتر از A4 می‏باشد. در صورتی که برای چاپ دیجیتال، نوع تنپلات (در آن از نقاط رنگی فراوان استفاده می‏شود که با زوایای مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند) سفارش داده شود، هزینه چاپ افزایش پیدا می‏کند. البته باید در نظر داشت که جدای از هزینه چاپ هر سفارش موارد دیگری نیز در قیمت پایانی تاثیر گذار هستند . مواردی همچون طراحی، عکاسی، اسکن ، جنس کاغذنیز در قیمت پایانی تمامی انواع چاپ و تحویل سفارش تاثیر گذار هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا