آنچه در این پست می خوانید:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در google
Google+

چاپ افست چیست؟

چاپ افست

چاپ افست چیست؟

نوعی از چاپ است که در آن نوشته و عکس را روی سطح لاستیکی استوانه ای (سیلندر) گردان بر می گرداند و سپس آن را با  فشار استوانه ای دیگر بر روی کاغذ چاپ می کنند. ماشین های معمولی چاپ افست سه استوانه دارند. در چاپ افست نخست آنچه را که باید چاپ شود بر روی صفحه ای فلزی به نام زینک منتقل می کنند، سپس این صفحه با مواد شیمیایی طوری آغشته می گردد که فقط نوشته ها و تصاویر آن، مرکب چاپ را به خود بگیرند. زینک را به دور نخستین استوانه می پیچند و سپس با فشاری که به روی استوانه دیگر که دارای پوششی لاستیکی می باشد طرح بر روی استوانه دوم بر می گردد. از این مرحله کاغذ سفید اضافه شده و به دور استوانه سوم می پیچد و مطالب را از روی استوانه دوم می گیرد. سرعت کار ماشین های چاپ افست بسیار بالاست. در واقع می توان گفت چاپ افست روشی شیمیایی است که بر مبنای تضاد آب و چربی صورت می پذیرد و در آن فضاهای چاپ شونده بر روی فرم پلیت که جاذب چربی(مرکب) است و قسمت های فاقد طرح جذب کننده آب می باشند. رطوبت و در پی آن مرکب به سطح زینک می رسد و مناطق چاپ شونده مرکب را به خود می گیرند و به سطح لاستیک منتقل می کنند.

چرا چاپ افست چاپ غیر مستقیم محسوب می شود؟

در این نوع از چاپ کاغذ در تماس مستقیم با فرم چاپ نیست و همانطور که در بالا ذکر شد ابتدا توسط صفحه زینک به دور سیلندر اول می گردد و در مرحله بعد توسط سیلندری دیگر چاپ بر روی کاغذ انجا می شود.

چاپ افست که به آن چاپ لیتوگرافی نیز گفته می شود، بر اساس روش چاپ همسطح بوده و امروزه پر استفاده ترین روش چاپی است و این مساله به دلیلی ویژگی های خاص این روش است که ترکیبی از استحکام و سرعت و کیفیت و صرفه جویی اقتصادی را در رابطه با بخش وسیعی از کارهای چاپی دارد.

لیتوگرافی(چاپ افست) چیست؟

واژه لیتوگرافی متشکل از دو کلمه یونانی (لیتو) یعنی سنگ و گرافین یعنی نوشتن است. این فرم از چاپ یعنی نوشتن بر روی سنگ به سال 1796 بر می گردد . زمانی که این روش به وسیله آلویس زنه فلدر در باواریا کشف شد. او بر حسب اتفاق دو اصل  عمده این روش را کشف کرد.

1-آب و چربی با یکدیگر ترکیب نمی شوند.

2-واکنش طبیعی ماده ای مثل سنگ در برابر آب و چربی .

شکل اولیه لیتوگرافی به این صورت بوده که طرح مورد نظر روی لوحی سنگی کشیده می شد، سپس لوح سنگی را با استفاده از آب و صمغ عربی شست و شو می دادند. قبل از چاپ، قسمت هایی از لوح سنگی که طرح روی آن کشیده شده بود چرب می شود و سپس سنگ را با آب  مرطوب می کردند که بر اثر این عمل قسمت های چرب شده سنگ، آب را دفع می کردند و بعد از آن مرکب زده می شد که این مرکب به قسمت های قابل چاپ که قبلا چرب شده بود می چسبید و قسمت های آب خورد آن مرکب را دفع کرده و با قراردادن کاغذ روی سنگ و کمی فشار تصویر مرکب خورده بر روی کاغذ منتقل می شد.

چاپ به روش لیتوگرافی در ابتدای پیدایش و مراحل اولیه، تکنیک بسیار جالبی بود و بعنوان یک روش هنری مورد استفاده طراحان قرار می گرفت. با پیشرفت لیتوگرافی تکنیک چاپ رنگی هم به وجود آمد که به آن کرمولیتوگرافی (Chromolithography) گفته می شود. در این روش برای چاپ هر رنگ یک لوح سنگی جداگانه تهیه می شد، پیشرفت های بعدی منجر به پیدایش اتولیتوگرافی  (Autolithography) شد که در این روش طراح می توانست طرح خود را مستقیما بر روی سنگ پیاده کند.

انواع چاپ افست از قدیم تا حال حاضر

چاپ افست سنتی (بر پایه لیتوگرافی)

چاپ افست از همان فرآیندهای لیتوگرافی استفاده می کند. نوشته و تصویر با به کارگیری فنون لیتوگرافی و بر مبنای تقابل بین آب و روغن به روی کاغذ منتقل می‌شود. این فرآیند از پخش شدن مرکب جلوگیری می کند.

چاپ افست مدرن (بکارگیری فن آوری کامپیوتر)

کامپیوتر به پلیت ((CTP فرآیندی مفید در چاپ مدرن است. در چاپ رومیزی، یک تصویر ایجاد شده و بر پلیت های چاپ بیرون داده می شود. CTP چاپی دقیق برای حصول رنگ مطلوب در صفحه کامپیوتر CMYK فراهم می‌کند. پلیت های به کار رفته در چاپ افست سریع تر بوده و بهتر از عهده کاربر می آید. به این ترتیب CTP را به فرآیند تولیدی ایده آل در چاپ انبوه تبدیل می نمایند. همچنین از طریق ثبت دقیق چاپ و تکرارپذیری image to edge به تولید محصولاتی با کیفیتی بالا کمک می کند.

واژگان  چاپ افست

افست: افست به معنای غیرمستقیم متعادل کردن است.

ترام : نقطه های ریزی که روی فیلم ليتوگرافی یا زینک یا سطح چاپ ایجاد می شود و از تراکم یا شدت آنها سایه روشن های تصویر شکل می گیرد ترام گویند.

سلفون : بر روی چاپ افست می خورد و باعث ماندگاری بیشتر چاپ می شود.

تن پلات: تصاویر بدون ترام و کاملا یکنواخت و یکدست را تن پلات گفته می شود.

ورنی : ورنی یک آمیزه ترموست است که بر اساس رزین های پلی استر سخت ولی قابل انعطاف فرموله شده و به عنوان پوشش براق و محافظ روی چاپ استفاده می شود.

برج چاپ : واحد چاپ بخشی از دستگاه چاپ است که عمل انتقال مرکب به روی سطح چایی را انجام می دهد و به دلیل شکل ظاهری، به آن برج چاپ نیز می‌گویند.

مزایای چاپ افست

  • سرعت و دقت بسیار بالای ماشین های چاپ افست
  • چاپ سفارشات تا مرز یک میلیون تیراژ در هر بار چاپ
  • عمر طولانی دستگاه ها با توجه به عدم تماس مستقیم صفحه زینک و سطح چاپ
  • کاهش هزینه های چاپ هم برای مصرف کننده و هم چاپ خانه

مهمترین محصولات و کاربردهای چاپ افست چیست ؟

از مهمترین محصولاتی که چاپ آنها با استفاده از چاپ افست انجام می شود میتوان به چاپ کارت ویزیت، پوستر، چاپ بروشور، چاپ کتاب و کاتالوگ اشاره کرد.

پوسترها : این ابزارهای بزرگ بازاریابی معمولا به صورت نمایش های نقطه خريد (POP) و تبلیغات چاپی برای ترویج محصولات و خدمات به کار می روند. تقاضای زیادی برای چاپ پوسترها در حجم بالا وجود دارد و به طور معملو حداقل 1000 پوستر از طریق یک ماشین چاپ افست چاپ می شوند.جهت سفارش پوستر اینجا را کلیک کنید

بروشورها : تقریبا تمام حرفه‌ها از شرکتهای کوچک تا بزرگ مقیاس، از بروشورها برای اطلاع رسانی راجع به شرکت محصولات یا خدمات خود استفاده می کنند. این ابزارهای چاپی تاشو که سفارش انبوهی دارند، معمولا در تیراژ بالا چاپ شده و به دست مشتریان می رسند. جهت سفارش بروشور اینجا را کلیک کنید

کارت ویزیت : اگر می خواهید تا جزییات تماس خود را در اختیار شرکای کاری و مشتریان بالقوه قرار دهید، طراحی کارتهای ویزیت و چاپ آنها از طریق ماشین های چاپ افست می تواند کسب و کار شما را برای افراد مهم تبلیغ نماید. برخلاف دیگر محصولات چاپی این کارتها در سایزهای کوچک آماده می شوند تا به راحتی دست به دست شده و در جیب یا کیف دریافت کنندگان جاشوند. کارت‌های ویزیت در تیراژهای 500 و 1000 تایی با استفاده از ماشین چاپ افست تولید می شوند و لوازم اقتصادی تری در ترقی شغل شما هستند. جهت سفارش کارت ویزیت اینجا را کلیک کنید

چاپ فولدر و پوشه‌ها : این لوازم چایی که اندازه‌ای متوسط دارند برای جمع آوری اسناد یا کاغذهای کاری به منظور مقاصد ترغیبی یا شغلی به کار می روند. از طریق فرآیندهای چاپ افست، پوشه ها بی توجه به تعداد تصاویر چاپی با کیفیتی بالا تولید می شوند.

تراکت های تبلیغات: تراکت های تبلیغاتی معمولا در سایز A5 چاپ می شوند و دارای تیراژ 1000 تایی به بالا می باشند. این برگه ها در مکان هایی با ترافیک شلوغ عابر پیاده پخش می شوند. علاوه بر خروجی کیفیت بالا، قیمت نیز ارزان تر تمام می شود. جهت سفارش تراکت اینجا کلیک کنید

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا